آندوسکوپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

بدن از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که بسیاری از آنها از بیرون قابل مشاهده نیستند اما حتی این بخش‌های غیرقابل مشاهده هم مثل اعضای سطحی بدن دچار بیماری‌های مختلف می‌شوند و در این مواقع باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند.

زمانی که شما به متخصص پوست مراجعه می کنید ، پزشک محل ضایعه پوستی شما را به کمک ذره بین مشاهده دقیق می کند تا با تشخیص درست بیماری ، دستورات درمانی لازم را به شما بدهد.

با توجه به این که این اعضای داخلی به راحتی برای معاینه در دسترس قرار ندارند، باید از روش های دیگری برای معاینه و آزمایش آنها استفاده کرد.

در واقع آندوسکوپی تکنیکی است که پزشک به کمک آن می تواند قسمت درونی دستگاه گوارش را مشاهده کند. 
در آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش، پزشک به کمک دوربینی که در انتهای یک آندوسکوپ (لوله باریک و قابل انعطاف) قرار دارد می تواند مری، معده و قسمت ابتدایی روده باریک (دئودنوم) را در مانیتور مشاهده کند و در صورت لزوم نمونه برداری انجام شود.

 


 

 

آندوسکوپی برای چه کسانی انجام می شود؟

انجام آندوسکوپی دقیق‌ترین و مفیدترین راه برای بررسی علل مختلف سوءهاضمه می‌باشد. این آزمایش، بهترین راه تشخیص زخم‌ و سرطان مری و معده بوده و همچنین برای تشخیص عفونت هلیکوباکترپیلوری بسیار مفید می باشد.


در حین انجام آندوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

دبه منظور انجام آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش، از فرد خواسته می شود که اگر عینک و یا دندان مصنوعی دارد در بیاورد. یک قطعه کوچک محافظ در بین دندانهایش قرار داده می شود. این کار باعث می شود که دندانهایش آسیب نبیند و نیز به دستگاه آندوسکوپ صدمه وارد نشود. پرستار از فرد می خواهد که به سمت چپ بدن خود دراز بکشد سپس داروی خواب آور تزریق می شود. در حالی که فرد حالت خواب آلود دارد آندوسکوپ از طریق دهان وارد مجرای گوارشش می شود. به منظور بررسی بهتر دستگاه گوارش، مقدار کمی هوا به درون آن وارد می شود و مری و معده، مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. در صورت لزوم نمونه ای از بافت مورد نظر گرفته خواهد شد.

پس از انجام آندوسکوپی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به دلیل اثر داروهای خواب آور، فرد تا پایان روز حالت گیجی خواهد داشت بنابراین توصیه می شود که بیمار حتما یک نفر همراه داشته باشد.

در صورت داشتن نمونه از بافت (بیوپسی)، از همراه بیمار خواسته می شود تا نمونه را به بخش پاتولوژی تحویل دهد.

توصیه می شود همراه بیمار، وی را تا منزل همراهی نماید و تا روز بعد در کنارش بماند زیرا اثر داروها تا روز بعد باقی خواهد ماند. و نیر فرد باید تا پایان روز استراحت کند و وعده غذایی سبک میل نماید.


بیمار، تا 24 ساعت پس از دریافت داروهای خواب آور نباید:

رانندگی کند

مراقبت از فردی دیگر (کودک، سالمند) را به عهده دار نشود.

هیچ برگه قانونی را امضا نکند

الکل مصرف نکند

اثر داروهای خواب آور معمولا پس از 24 ساعت از بین می رود.