درباره کلینیک دیابت

 

 

 

 

در این مطب ، یک پزشک دیابت (عضو انجمن دیابت ایران و انجمن تغذیه آمریکا) بر اساس آخرین پروتکلهای انجمن دیابت آمریکا (ADA)، شما را از لحاظ امکان ابتلا به دیابت بررسی می کند و اقدامات لازم برای پیشگیری یا درمان را برای شما انجام می دهند.
جهت اطلاعات بیشتر در مورد کلینیک دیابت به آدرس اینترنتی http://Diabet.cme.ir مراجعه فرمایید.
 
 
شیوع و بروز دیابت به سرعت در حال افزایش استدر سال 2005 پیش بینی شده  بود تا 20 سال دیگر 2025 تعداد مبتلایان به دیابت 2 برابر می شوند. اما متاسفانه در حال حاضر، یعنی 10 سال زودتر از زمان  پیش بینی شده، تعداد دیابتی ها دو برابر شده است. سازمان بهداشتی جهان با توجه به روند رو به افزایش دیابت آن را به عنوان یک اپیدمی نهفته اعلام کرده است.

عدم تشخیص به موقع دیابت یکی دیگر از چالشهایی است که در خصوص این بیماری با آن مواجه هستیم. طبق آماری که فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) در سال 2013 میلادی منتشر کرد،  تعداد مبتلایان به دیابت در ایران حدود 4 میلیون و 400 هزار نفر ( یعنی حدود 8%) بوده است. در همان زمان اعلام شد، حدود 2 میلیون و 200 هزار مورد تشخیص داده نشده دیابت نیز در ایران وجود دارد. به علت کافی نبودن آموزش همگانی مناسب درخصوص بیماری دیابت وهمچنین عدم وجود علایم واضح بالینی در فرد مبتلا به دیابت، یک فرد ممکن است سالها دیابت داشته باشد، ولی تشخیص داده نشود.

آموزش مستمرعموم جامعه در خصوص اصلاح شیوه زندگی ، افزایش فعالیت بدنی ، رژیم غذایی مناسب و همچنین آموزش در مورد فاکتورهای مستعد کننده ابتلا به دیابت و انجام تستهای غربالگری به موقع، مواردی هستند که باعث می شوند، شیوع دیابت کاهش پیدا کند و همچنین افراد مبتلا به دیابت زودتر تشخیص داده شوند.
 
مطابق توصیه های بین المللی، کنترل دیابت وظیفه یک گروه است، که متشکل از پزشک دیابت، متخصص داخلی یا غدد، مشاور تغذیه، پرستارو فرد دیابتی است. باید توجه کرد که فرد مبتلا به دیابت در مرکز این گروه قرار دارد. یک بیمار دیابتی باید مهارتهای کنترل دقیق دیابت را بیاموزد و بکارگیرد. در حقیقت فرد مبتلا به دیابت در کنترل دیابت و پیشگیری از عوارض آن نقش کلیدی را ایفا می کند.