چرا دیابت عارضه ایجاد می کند؟

 

Complications

 

 

بالا بودن قند خون براي مدت طولاني باعث صدمه به اعضاء مختلف بدن می شود.

 

 

مقادیر بالای قند خون با تولید مواد سمی، به رگهای خونی بزرگ و رگهای خونی کوچک در بسیاری از اعضاء بدن، آسیب می

رسانند. بدیهی است چون رگها در تمام اعضا بدن وجود دارند، آسیب به رگ ها یعنی آسیب به همه اعضاء بدن.

 

 

 

 

نورو پاتی (آسیب به اعصاب) چرا ایجاد می شود؟ زماني كه قند خون برای مدت‌ زمان طولانی بالا باشد، عروق کوچک که وظیفه خونرسانی به اعصاب را بر عهده دارند صدمه می بینند و سلول‌هاي عصبي متورم مي‌شوند و محل آسيب دیده به صورت جوشگاه باقي مي‌ماند. در نهایت اين آسيب‌ديدگي باعث می شود اعصاب نتوانند پيام‌هاي عصبي را منتقل كنند. از مهمترین اعصابی که آسیب می بینند اعصاب پا ها هستند

نوروپاتی در مراحل اولیه بی علامت است و فقط توسط معاینات مخصوص پزشکی مشخص می شود. با پیشرفت آن علایمی مثل گز گز اندامها و داغ شدن اندامها (خصوصا پا) و از بین رفتن حس اندامها رخ میدهد. بهترین راه پیشگیری از بروز این مشکل کنترل دقیق قند خون و شروع به موقع انسولین است. بعد بروز نوروپاتی ، درمان آن مشکل است ولی با کنترل دقیق قند در مدت طولانی ، تا حدودی بهتر می شودبرای توضیحات کاملتر به بخش "درگیری اندام تحتانی" و " پای دیابتی" در همین سایت مراجعه شود.

 

نفروپاتی (آسیب به کلیه)  چرا ایجاد می شود؟ صدمه به عروق کوچک کلیه سبب نفروپاتی می شود که در مراحل اولیه علامت خاصی ندارد و فقط با آزمایش پروتئین  ادرار 24 ساعته قابل تشخیص است. بهترین راه پیشگیری از آن کنترل دقیق قند خون در مراحل اولیه بروز دیابت است.برای توضیحات کاملتر به بخش "درگیری کلیوی" در همین سایت مراجعه شود.

 

 

رتینوپاتی  (آسیب به به چشم) چرا ایجاد می شود؟  صدمه عروق كوچك شبکیه چشم، باعث اختلال گردش خون چشم شده ، که در مراحل اولیه علامتی ایجاد نمی کند و فقط با معاینه دقیق شبکیه چشم توسط متخصص چشم قابل تشخیص است.کنترل دقیق قند خون بروز ان عارضه را به تاخیر می اندازد.برای توضیحات کاملتر به بخش "درگیری چشم" در همین سایت مراجعه شود.

 

 

عوارض قلبی عروقی و عوارض مغزی و عارضه پا دیابتی چرا ایجاد می شوند؟ بالا بودن قند به مدت طولاني، به رگ‌هاي خوني بزرگ نيز صدمه مي‌زند. رگهای خونی بزرگ در قلب و رگهای خونرسان به مغز و عروق بزرگ پا ها از مهمترین عروق بزرگی هستند که آسیب می بینند.سکته قلبی ، سکته مغزی، و مشکلات عروق پا در افراد دیابتی شایعتر از افراد عادی است. کنترل فشار خون و همچنین چربی خون ازبروز مشکلات فوق پیشگیری میکند. برای توضیحات بیشتر به مباحث مربوطه در همین سایت مراجعه شود.

 

 

چرا عفونت در افراد دیابتی شایعتر است؟ قند بالا موجب اختلال سیستم ایمنی می شود و به‌دنبال اختلال سيستم ايمني، توانايي فرد در مقابله با عفونتها كاهش مي‌يابد.پیشگیری از عفونتها در افراد دیابتی از اهمیت بالایی بر خوردار است چون درمان عفونت در دیابتی ها مشکل است و عوارض عفونت در بدن دیابتی ها شدید تر است. لذا اقداماتی نظیر واکسن آنفولانزا ودرمان عفونتهای دندانی و ادراری در مراحل اولیه بسیار مهم است